Turīnas līķauts Ludzas baznīcā

“Turīnas līķauts” ir gadsimtiem vai pat tūkstošiem gadu sens lina audums ar krustā sista cilvēka tēlu, ko daudzi uzskata par Jēzus Kristus attēlu. Tas tiek glabāts Svētā Jāņa Kristītāja katedrālē Turīnā, Itālijā. Līķauts ir bijis intensīvu diskusiju un pētījumu objekts, un daži uzskata, ka tas ir autentisks Jēzus apbedīšanas audums, bet citi tomēr ir skeptiski par tā izcelsmi. Attēls uz auduma, kas, šķiet, ir vīrietis ar brūcēm, kas atbilst krustā sišanai, gadsimtiem ilgi ir intriģējis zinātniekus, vēsturniekus un ticīgos, kā rezultātā ir veikti daudzi pētījumi un izmeklēšana par līķauta autentiskumu un ar tā izcelšanos saistītajiem apstākļiem.

Ludzas katoļu draudze, sākoties gavēnim, ielūdz visus interesentus un ticīgos ieraudzīt un iepazīties kā izskatās Turīnas līķauts, ar kādām metodēm zinātnieki ir centušies pārliecināties par tā autentiskumu un vai tad mēs patiešām varam ticēt, ka Turīnas līķauta izcelme ir saistīta ar Jēzus Kristus ciešanām, nāvi un augšāmcelšanos.

Apmeklētājiem ir iespējams redzēt un iepazīt Turīnas līķautu, aplūkojot uzticamu oriģinālā līķauta kopiju, kas ir attēlota tā dabīgajos izmēros (mērogā 1:1). Pārsteidzošs ir līķauta garums, kas sasniedz gandrīz 5 metrus. Informācija par līķautu atklāj arī Jēzus laika apbedīšanas tradīcījas. Izstādē tāpat ir pieejami visaptveroši skaidrojumi par pētījumiem, kas veikti par oriģinālo līķautu, izgaismojot tā vēsturisko nozīmi un autentiskumu. Tādā veidā iespējams iegūt dziļāku izpratni par Turīnas līķautu, izmantojot detalizētus aprakstus un izglītojošu saturu, kas ir piemērots gan entuziastiem, gan tiem, kam šī tēma nav sveša.

Iepazīstot vienu no mīklainākajiem artefaktiem reliģijas vēsturē, padziļinot izpratni par ticības, zinātnes un mākslas saskares punktiem, ir veids kā rosināt personīgas pārdomas. Tas ir veids kā apmeklētāji iedziļinās līķauta attēla dziļajā simbolikā un garīgajā nozīmīgumā. Piekļuve precīzai informācijai par līķauta vēsturi, pētījumu gaitu un pētījumu rezultātiem lietotājam draudzīgā formātā, padara sarežģītas tēmas pieejamākas plašai sabiedrībai. Iespēja aplūkot Turīnas līķauta reprodukciju nodrošina autentisku oriģinālā līķauta atveidojumu tiem, kas nevar apmeklēt Turīnu.

Kopumā tā ir gan kultūrizglītība, gan kopienas satuvināšanās caur ko ir iespējams veicināt kopienas dialogu un kopienas iesaistīšanos par ticības, vēstures un zinātniskās izpētes tēmām, rodot iespējas jēgpilnām diskusijām un kopīgai mācību pieredzei. Līķauta izpētes procesu iepazīšana kļūst par neaizmirstamu pieredzi, kas rada apmeklētājiem paliekošas atmiņas, kad viņi dodas atklājumu ceļojumā caur izstādi, atklājot viņiem jaunu informāciju un izpratni par Turīnas līķuta noslēpumiem. Tas ir arī garīgs piedzīvojums, kad, lasot aprakstus par dubļiem uz līķautā ietītā cilvēka papēžiem, mēs varam iztēloties Viņa cilvēka ķermeņa dabu, kura kājas ir minušas to pašu zemi, ko mēs un, pievēršot uzmanību līķauta izpētē atrasto ziedputekšņu paraugiem, varam skaidri ieraudzīt Viņa cilvēciskumu, ejot pa ziedošu pļavu un dzīvojot starp mums.

Izstāde ir aplūkojama Ludzas baznīcas kreisajā sānu jomā baznīcas atvēršanas laikos.
Izstāde turpināsies līdz 2024.g. rudens.

Oriģinālā Turīnas līķauta kopiju un izstādes materiālus jau vairāk kā 10 gadus kā ceļojošo izstādi pa Latvijas draudzēm nodrošina Jeruzalemes Svētā kapa bruņinieku ordeņa Latvijas nodaļa.